Elnride T-log Sürücüsüz Elektrikli Kamyon

Elnride T-log Sürücüsüz Elektrikli Kamyon

İsveçli teknoloji kuruluşu Einride, 2020 yılına kadar halka açık yollara çıkmak üzere tasarlanmış, tamamen elektrikli ve otonom bir kamyon olan T-log’ı tasarladı.

Jaguar ve Tesla da dahil olmak üzere pek çok otomobil şirketi, sürücülük yetenekleri olan araçlar geliştirirken, Einride bir adım daha ileri gitti ve sürücü bölmesini tamamen kaldırdı.

Başlangıçta daha önceki bir T-pod modelinin daha güçlü bir versiyonu olarak ortaya çıkan T-log, gelişmiş arazi yeteneklerine sahip ve kaba orman yollarında gezinmek için tasarlandı.

T-log sürücüsüz kamyonun ilk tanıtımı, geçtiğimiz hafta sonu, 12 Temmuz 2018’de, İngiltere’deki Goodwood Festivalinde yapıldı. Bir sürücü kompartımanı için yer açmak zorunda kalmadan tasarlanan T-log, sıradan tomruk kamyonlarından daha küçükken, aynı zamanda 16 tona kadar kereste gibi ağır bir yükü taşıyabiliyor. Sürücü kabininin sökülmesi, aynı zamanda üretim ve işletme maliyetlerini de düşürürken, sert orman arazilerinde bile sadece aküyle çalışan aracın, enerji tüketimi de daha verimli hale geliyor.

Bir insan sürücünün yerine, kamyona birden fazla radar, lidar (bir radar gibi, ama bir lazerden ışık kullanarak) ve çevresine 360 ​​derece farkındalık veren kamera sensörleri takıldı. Kamyon, Nvidia’nın otomatik sürüş seviyesini dört seviyeli otonom sürüşe ulaştırmak için kullanacak, yani tüm kritik fonksiyonları yerine getirebilecek. T-log’da kullanılan Phantom Auto teleoperasyon güvenlik teknolojisi sayesinde, araç yüzlerce kilometre uzakta bir insan operatör tarafından uzaktan kontrol edilebilir. Akıllı bir yönlendirme yazılımı, kamyona gerçek zamanlı trafik verisi sağlar ve bu da yaklaşan tıkanıklığı önlemek için rotasını uyarlamasını sağlar. Bu yönlendirme sistemi, nakliyeyi mümkün olduğunca verimli hale getirmek, teslimat süresini, pil ömrünü ve enerji tüketimini iyileştirmek için T-log filolarını da koordine edebilecek.

Tamamen elektrikli T-log, dizel motorlu kamyonlara sera gazı ya da zehirli azot oksit yaymayan çevre dostu bir alternatif olacaktır. Saatte 300 kilowatt (kWh) kapasiteli akü kapasitesi ile aracın tek bir şarjla 120 mil yol alabileceği de belirtiliyor.

 

https://www.dezeen.com/2018/07/17/einride-autonomous-driverless-all-electrict-log-logging-truck-transport/?utm_medium=email&utm_campaign=Daily%20Dezeen%20Digest&utm_content=Daily%20Dezeen%20Digest+CID_c299f4e0e2dbf56f008fb1ef822790bf&utm_source=Dezeen%20Mail