Rolls-Royce’un Robot Böcekleri

Rolls-Royce’un Robot Böcekleri

Rolls-royce uçak motorlarının içinde gezinmeleri ve onları düzeltmeleri için küçük robot böcekler geliştiriyor.

Motorların bakım ve onarım yöntemlerini devrimsel hale getirmek için, Roll-royce, kamera ve 3D tarayıcı ile donatılmış olan minik robotlar geliştiriyor. Robotlar, mühendislerin problemi çözmek için gerekli ekipmanla donatılmadan önce, onlara problemleri göstererek, uzaktan değerlendirmelerine izin veriyor.

Robotlar, Rolls-royce’nin bu yılın başlarında başlatılan akıllı motor projesinin bir parçası olarak ortaya çıkıyor. Proje ayrıca kendini tamir etme potansiyeli olan, bağlı motorları geliştirmeyi de hedefliyor. Roach veya SWARM olarak adlandırılan robot, motorun çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmekte olan dört teknolojiden biridir.

Geliştirilen bir diğer robot ise motor ortamını endoskop gibi gezebilen, hasar görmüş termal bariyer kaplamalarını yamalamak için başkalarıyla birlikte çalışan yılan benzeri bir robot olan FLARE’dir. 10 mm uzunluğundaki robotlar, görsel denetim için küçük bir kamera aracılığıyla operatöre canlı bir besleme akışı gerçekleştirebilmenin yanı sıra, roach benzeri SWARM robotlarının merkeze taşınması işlerini de sağlayabileceklerdir.

Motora geçici olarak girmek için üretilen robotların yanı sıra, şirket, motora kalıcı olarak yerleştirilebilecek bir INSPECT robot da geliştiriyor. Bu termal korumalı robotların ise veri toplayarak ve bunları operasyon merkezine aktararak motorun sağlığını denetlemeye yardımcı olmaları planlanıyor.

 

https://www.designboom.com/technology/rolls-royce-robot-cockroach-airplane-engine-maintenance-repair-07-18-2018/?utm_source=designboom+daily&utm_medium=email&utm_campaign=rolls-royce+is+developing