Smog Free Kulesi Geleceğe Temiz Hava Vaat Ediyor

Smog Free Kulesi Geleceğe Temiz Hava Vaat Ediyor

Rotterdam Uluslararası Mimarlık Bienalinin vesilesiyle 8 Temmuz’a kadar açık olan Stüdyo Roosegaarde, ziyaretçileri Rüya Fabrikasındaki (Roosegaarde Merkez Binası) Smog Free Kulesini deneyimlemeye davet ediyor ve geleceğin temiz havası için Stüdyo’nun devam eden planları hakkında daha fazla bilgi sağlıyor. Saatte 30.000 metreküp dumanı temizleyen ve az miktarlarda temiz enerji ile çalışan yedi metre yüksekliğindeki kule, 2015 yılında açılışından bu yana uzun bir yol kat etti. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Pekin, Polonya gibi yerlerde kullanılmaya başlayan ve daha fazlası için dünya çapında çalışmaları yapılan kulenin, ihtiyacı olan yerlere temiz havayı sağlaması planlanmaktadır.

Daan Roosegaarde, Kolombiya, Hindistan ve Meksika’nın geçen hafta kuleyi ziyaret ettiklerini ve kulenin bir örnek olarak Rotterdam’da bulunduğunu belirtirken, hükümetlerin hayal gücü olmadığını, ihtiyaç duyulanın para ya da teknoloji değil hayal gücü olduğunu, vurguladı.

Hollandalı Tasarımcı Roosegaarde, “Çin’de bulunan ve bisiklet kiralayan bir şirket, kirli hava temizleyen bir bisiklet projesi oluşturmak için bize geldi. Projede ana fikir, kullanıcıların bisiklet pedalını çevirirken bir yandan şehri de temizlemesi. Şu anda sadece Pekin’de 1,1 milyon adet ortak kullanımlı bisiklet var!”, diye belirtirken, gelecek yıllarda bir dizi duman içermeyen yeni çözümleri göreceğimize dair ip ucu veriyor. Yeni fikirleri tetiklemek için öğrencilerle çeşitli atölyeler de yapıldığını söyleyen tasarımcı, çalışmalar için hükümetin 3 yıla kadar oluşturduğu uzun vadeli planları bulunduğunu, da ifade ediyor.

 

https://www.designboom.com/design/studio-roosegaarde-smog-free-tower-rotterdam-new-solutions-clean-air-future-07-05-2018/?utm_source=designboom+daily&utm_medium=email&utm_campaign=studio+roosegaarde%27s+smog