Sokak Sanatı, Halıların Güzelliğini Kentlere Taşıyor

Sokak Sanatı, Halıların Güzelliğini Kentlere Taşıyor

Sokak sanatı, en sıradan yerlerden çıkma eğilimini göstererek, şehirlerimizi yeni ve ferahlatıcı bir şekilde algılamamıza neden oluyor. Fransız sanatçı Arthur-Louis Ignoré (ya da Ali) tarafından yapılan bu keyifli sokak ‘halıları’, var olan bir kentsel bağlamın üzerine, güzel ve soyut temsilleri bindirerek, kişisel olmayan kentsel mekânları, ev gibi hissettiriyor.

Farklı sosyal ve coğrafi bağlamlarda geliştirilen süslemeler, bir çok ilham kaynağını ve araştırma yolunu sunuyor. Oluşturulan süslemeler, çağdaş şehirlerimizin kültürel karmasını ortaya çıkarırken, aynı zamanda modern şehrin estetiği ile de bir tezat oluşturuyor.

Ali’nin çalışmaları şimdiye kadar Fransa ve Finlandiya’da görülmüş, çeşitli kamusal mekânlar, binalar arası geçiş alanları ya da sokaklar boyunca bir odak noktası olarak kalmışlardır. Ali’nin düşünceli yaratımları sayesinde, kentsel alanlar, bir yaya için olağandışı bir gezintiye dönüşür ve aniden unutulmaz, anlamlı anılar oluşturur.

Modernizmle takıntılı görünen bir dünyada, bu süslemeler gereksiz görünebilir. Ama gerçek şu ki, bu güzel oluşumlar, fikirlerin daha gösterişli bir temsilini, sanatın evrenselliğini ve her alanda kendine has dokusunu oluşturuyor.

Daha fazlası için Behance, Facebook ve Instagram’da Arthur-Louis Ignoré’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

https://www.treehugger.com/culture/street-art-carpets-arthur-louis-ignore.html