Solar Uçak Stratos Yakıt Olmadan Uçabiliyor

Solar Uçak Stratos Yakıt Olmadan Uçabiliyor

Musk, insanları inanılmaz teknolojiler kullanarak hızlı bir şekilde ulaştırmaya çalışırken, Rapheal Domjan’ın tasarladığı uçak, tek bir damla yakıt kullanmadan kilometreleri kat etmemizi sağlayabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, SolarStratos iki kişilik bir kapasiteye, inanılmaz büyük bir kanat açıklığına ve tamamen güneş enerjisiyle çalışma kabiliyetine sahip insanlı bir hava aracıdır. Büyük kanat açıklığının iki yönlü bir amacı vardır. Sadece uçağın itici güç kullanmadan uçmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda her tarafına monte edilen güneş panelleri ile herhangi bir yakıt kullanmadan çalışmasını sağlar.

İsviçre merkezli şirketin uçağı, 25.000 metrelik yüksekliklere ulaşan ilk güneş enerjili uçak olduğu için rekorlar kırıyor. Standart parçaların yanı sıra özel olarak üretilen parçaların da kullanıldığı SolarStratos, Avusturya’da üretilen 20 kWh’lik bir aküyü ve Kaliforniya merkezli SunPower’a ait güneş panellerini kullanıyor. Ayrıca ulaştığı yükseklikler göz önüne alındığında, pilotlar için ihtiyaç duyulan özel basınç korumalı giysiler ise Rus şirketi Zvezda tarafından tasarlanıyor.

SolarStratos’un kurucusu Raphaël Domjan, yüksek oktanlı yakıt kullanımı ve neden olduğu iklim değişikliği ile savaşabilecek, güneş enerjisini artıran bir teknoloji geliştirmeyi umuyor. Teknolojinin işe yaradığı kanıtlandığında, şirket, basınçlı bir kabin içeren, ticari alan turizmi uçuşlarını da yürütecek 3 kişilik bir aracı 2021 yılına kadar inşa etmeyi hedefliyor.

 

http://www.yankodesign.com/2018/07/07/stratospheric-flight-without-a-drop-of-fuel/