Yu Li’nin Taşınabilir Pişirme Seti

Yu Li’nin Taşınabilir Pişirme Seti

Royal College of Art mezunu Yu Li, evlerinde sınırlı bir alana sahip insanlara yönelik taşınabilir bir mutfak tasarladı.

Assembly olarak isimlendirilen koleksiyon, bir kesme tahtası seti, bir indüksiyon ocak, bir tencere, bir tava, mutfak eşyaları, çatal bıçak takımı, bulaşıklık ve taşınabilir bir kutuyu içerir. Proje, mutfak alanına sınırlı erişimi olan, öğrenci yurtları gibi paylaşılan konaklamalardaki gençler için tasarlanmıştır.

Royal College of Art’ta Tasarım Ürünleri Ustaları kursunda öğrenim gören Li, “Tasarımın son kullanıcıları, yeterli mutfak alanına sahip olmayan genç profesyonellerdir”, diye açıklıyor. Özellikle öğrenci yurtlarında mutfak trafiğinin kalabalık olduğunu, bu yüzden bir çok gencin yemek yapmakta zorlandığını, belirten tasarımcı, gene bir çok öğrencinin küçük bir odada yalnız yaşadığını ve mutfak alanına sahip olmadığını, Assembly Taşınabilir Mutfağın bu sorunlara çözüm olabileceğini, vurguluyor.

Tasarımcıya göre, her ürün fonksiyonel, kompakt ve estetik olarak tasarlanmıştır. Aletler, cihazların etrafına sığacak şekilde şekillendirilmiş bir sap ve bir dizi rafla birlikte kırmızı çerçeveli beyaz bir kutuda depolanır. Arkası çıkarılabilir olan kutunun parçaları, doğrama tahtası ya da tepsi gibi kullanılabilir. İndüksiyon ocağı, bir zamanlayıcı, ateşleme mekanizması ve sıcaklık kontrollerine sahiptir. Tencere ve tava paslanmaz çelikten yapılmıştır ve sete uygun olacak şekilde kırmızı plastik tutamaçlar içerir.

Li, “Fikir, orijinal mutfak alanını birkaç minimal öğeye indirgemek, böylece alanın kullanımını daha kolay, daha keskin ve daha az kullanılabilir hale getirmek ve diğer amaçlara dönüştürmek,” dedi. Assembly, yıllık derece programlarının bir parçası olarak Royal College of Art’da gösterildi.

 

https://www.dezeen.com/2018/07/05/royal-college-of-art-yu-li-portable-cooking-set-design/?utm_medium=email&utm_campaign=Daily%20Dezeen%20Digest&utm_content=Daily%20Dezeen%20Digest+CID_4bea0b2d9d718d5edeb5464158e8840a&utm_source=Dezeen%20Mail&utm_term=Yu%20Li%20creates%20portable%20cooking%20set%20for%20kitchenless%20millennials