Active House

Hollandalı stüdyo KAW, Rotterdam’daki ‘Active House’ isimli evin çevresel etkisini en aza indirmek için çeşitli teknik ve mimari konseptler -doğal ışık ve pasif ısıtmayı teşvik etmek üzere evin tuğla cephesinde büyük pencere kullanımı- kullandı. ActiveHouse, KAW’nin ortağı olan ve sürdürülebilir ilkelerin uygun maliyetli çağdaş bir konutta nasıl uygulanabileceğini göstermek isteyen Reimar von Meding’e ev sahipliği yapıyor.

Girişin dışında yer alan kısmen kapalı bir teras, başlangıçta garaj olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir ilave alanın yanı sıra pratik bir açık hava odası sunmaktadır. Stüdyo, evi tasarlarken doğal ışığın kalitesine dikkat ederek, iç mekan tasarımını gün ışığından en iyi şekilde yararlanacak biçimde organize etmiştir. Cam yüzeyler pasif ısıtmayı kolaylaştırırken yapay aydınlatmaya olan bağımlılığı da sınırlar. Isıtma ve sıcak su için gereken ek enerji, güneş panelleri ile bağlantılı çalışan bir ısı pompası tarafından üretilir.

Diğer sürdürülebilir önlemler arasında bina kabuğu için seçilen çapraz lamine ahşap seçimi yer almaktadır; bu da inşaat sırasında oluşan karbondioksit miktarını azaltmaktadır. Yapının çerçevesi, yapıştırıcı ihtiyacını en aza indiren bir sistem kullanılarak prefabrik hale getirildi böylece bileşenler potansiyel olarak geri dönüştürülebilir.

Haber Kaynağı