Atık Materyallerle Yeni Tip Beton

Avustralya Swinburne Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından atık malzemelerden yapılmış yeni bir beton türü geliştirilip patentlenmiştir. Çimentoya yeşil bir çözüm sunan malzeme, kömür yakıtlı elektrik santrallerinin yan ürünü olan uçucu kül gibi atık ürünlerden üretilir ve geleneksel betona kıyasla yüzde 36 daha az enerji harcar.

Malzeme yük altında bükülebilir ve bu sayede yeni beton, konvansiyonel betonun kırılgan doğasının genellikle çökmeye yol açtığı deprem bölgelerindeki inşaat için uygun hale gelir. Swinburne Centre for Smart Infrastructure and Digital Construction üyesi Dr Nematollahi, “Beton, dünyada en çok kullanılan inşaat malzemesidir. Aslında, sudan sonra insanlar tarafından en çok tüketilen ikinci malzemedir ve niteliğinin binalar, köprüler ve tüneller gibi altyapımızın dayanıklılığı üzerinde büyük etkisi vardır.” şeklinde ifade ediyor.

Beton, temel bileşeni olan çimentoyu üretmek için kireç taşının kalsinasyonu sebebiyle büyük bir karbon ayak izine sahiptir. Dr. Nematollahi ve meslektaşları, endüstriyel atık ürünleri kullanarak çimento ihtiyacını ortadan kaldırıp; ürünü daha sürdürülebilir hale getirmiştir. Yeni betonun üretim prosesi, çimentodan üretilen geleneksel bükülebilir betona kıyasla yüzde 76’ya kadar daha az karbondioksit yayar. Laboratuvar test sonuçları, yeni betonun normal betona kıyasla yaklaşık 400 kat daha bükülebilir olduğunu ancak benzer mukavemete sahip olduklarını göstermiştir.

Haber Kaynağı