Birò O2

Mandalaki Studio, yüzde 80 geri dönüştürülmüş plastikten üretilen “ilk” elektrikli konsept otomobili tasarlamak için İtalyan otomobil şirketi Estrima ile bir araya geldi. Birò O2 otomobili, tasarımcıları plastiği geri dönüştürmek ve yeniden kullanmak üzere yeni yollar geliştirmeye davet eden Ro Plastic Prize’ın bir parçası olarak, Milan tasarım haftası boyunca Rossana Orlandi Galerisi’nde sunuldu.

Tasarımcılara göre O2 modeli, piyasadaki diğer araçlardan daha yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik kullanılarak üretilen bir elektrikli otomobildir. O2 konsepti orijinal Birò otomobiline dayanır- şehirde işe gidip gelmek için tasarlanmış, scooter alanlarına park edilebilecek kadar kompakt ve çıkarılabilir bir bataryaya sahiptir. Orijinal modelin ana gövdesi için kullanılmakta olan kalın, yüksek yoğunluklu ABS plastik yerine Mandalaki Birò O2, atık plastikleri geri dönüştürerek onlara yeni bir kullanım alanı oluşturur.

Mandalaki Studio, koni ve tabela gibi yol bakımından arta kalan büyük miktarda atığı keşfettikten sonra, bu unsurlardan hangilerini geri dönüştürebileceklerini görmek için tedarikçilerle çalışmaya başladı. Bu plastik atık elemanları ince bir toz haline getirilip, aracın yapısal elemanlarını oluşturmak için döner bir kalıplama işleminden geçirildi. Son olarak araç, saatte 65 kilometre azami hıza ulaşabilen güçlü bir elektrikli motora sahiptir ve şarj başına 100 kilometre yol alabilir.

Haber Kaynağı