Çevre Dostu Gıda Ambalajı

İtalyan tasarımcı Emma Sicher, plastiğe sürdürülebilir bir alternatif sağlamak amacıyla tek kullanımlık ambalaj yaratmak için gıda atıklarını bakteri ve mayalarla birleştirdi. Peel’den Peel’e adı verilen proje, mikrobiyal selülozu fermente ederek çevre dostu gıda ambalajı üretmeye olanak sağlıyor.

Kısaca SCOBY olarak adlandırılan bakteri ve maya simbiyotik kültüründe yer alan mikroorganizmalar, gıda atıklarında doğal olarak bulunan fruktoz ve vitaminlerle reaksiyona girer. Bu da selüloz tabakasının oluşmasını ve çoğalmasını sağlar. Mikroorganizmalar, atıklardaki fruktoz ve vitaminleri, jelatin benzeri bir malzeme oluşturana dek, saf selüloza dönüştürür. Daha sonra bu karışım, oda sıcaklığında kurutulmadan önce, istenen kalınlığa bağlı olarak iki ile dört hafta dinlendirilir. Kuruduktan sonra ise kağıt, plastik ve deri ile benzer özellikleri taşıyan, yarı saydam bir malzeme haline gelir.

Tasarımcı, organik ambalajın yaygın olarak kullanılan plastik ve kağıt ambalajların yerini alabileceğini umuyor. Bunun için daha az enerji ve kaynağa ihtiyaç duymanın yanı sıra, mikrobiyal selüloz ambalaj, organik atıklarla birleştirilebilir ve toprak için gübre haline getirilebilir. Selüloz çok emicidir, aynı zamanda sıradan kağıttan daha fazla suya dayanıklıdır, bu da un, şeker, makarna, pirinç, çay yaprakları, kuru meyveler ve benzeri birçok kuru gıda türünü kapsamaya uygun hale getirir.

Haber Kaynağı