Cork Studio

Studio Bark tarafından tasarlanan Cork Studio, tamamen geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir bir bina prototipi olarak inşa edilmiştir. Londra merkezli mimarlık stüdyosu Studio Bark, mimarlık endüstrisinin “sağlıksız tek kullanımlık malzemelere” dayanan yapısını sorgulamak üzere, çevre dostu malzemenin tüm bina kabuğunu oluşturmada nasıl kullanılabileceğini göstermeye çalıştı.

Studio Bark su, yangın ve degradasyon (bozunma) direncini test eden bir dizi deneyi takiben, mantar ile çalışmayı seçti – mantar meşe ağacının kabuğundan sürdürülebilir bir şekilde hasat edilen güçlü, dayanıklı bir malzemedir. Binadaki tüm elemanlar kullanım ömürlerinin sonunda sökülebilir ve bileşenlerin hepsi biyolojik olarak parçalanabilir veya geri dönüştürülebilir. Cork Studio, bir şarap mantarı üreticisinden atılan granüller kullanılarak inşa edilmiştir. Granüller bir ısıtma işlemiyle katı bloklara dönüştürülür, bu da onları birbirine bağlayan doğal reçineyi salmalarına yardımcı olur. Ardından bloklar istenen levha boyutlarına kesilir ve birleştirilir.

Döşeme plakaları için yüksek termal özelliği nedeniyle düşük yoğunluklu mantar kullanılır. Malzemenin su geçirmez özelliğiyle birleştiğinde ise neme dayanıklı membran ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Aynı tip mantar, düz bir çatı oluşturmak için kullanılmıştır ve çatının yapısını güçlendirmek için ahşap kirişlerle desteklenmiştir. Cork Studio’nun duvarları, rüzgar vb. yanal yüklere karşı daha iyi direnç sağlamak için, geri dönüştürülebilir yalıtım vidalarıyla beraber monte edilen, yüksek yoğunluklu plakalar kullanılarak inşa edilmiştir. Stüdyo’nun her yüzeyi, herhangi bir toksik vernik olmadan doğal bir görünüme sahiptir, yani her parça binanın yaşam döngüsü sonunda kolayca geri dönüştürülebilir. Son olarak Cork Studio, geri dönüştürülebilir polikarbonat pencereler, kontrplak bir kapı ve ışık seviyelerini kontrol ederken sıcaklığa karşı tampon görevi de gören dahili sürgülü panjurlara sahiptir.

Haber Kaynağı