Doğal Afetlere Dayanıklı Mimari

Değişen iklim ve yükselen deniz seviyeleri dünyanın dört bir yanındaki sahil yapılarını etkilediğinden, birçok mimar doğal afetlere dayanabilecek yapılar tasarlıyor. Bu bağlamda ABD mimarlık firması Lake Flato Architects tarafından tasarlanan Mississippi’deki bu fırtınaya dayanıklı deniz araştırma merkezi altı çam binadan oluşuyor. Lake Flato Architects, bölgenin doğal ortamını bozmadan gelecekteki aşırı hava olaylarına dayanabilecek bir araştırma laboratuvarı tasarlamakla görevlendirildi. Kompleks sınıf, laboratuvar, ofis ve sergi alanını barındıran altı köşk benzeri çam yapıya ev sahipliği yaparak yaklaşık 2.759 metrekarelik bir alana sahiptir.

İklim değişikliğinden ve doğal afetlerden etkilenen topluluklara yardımcı olan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Resilient Design Institute, büyük bir fırtına durumunda suyu kirletmeyecek inşaat malzemelerini seçmek için stüdyo ile birlikte çalışmıştır. Binaların her biri yerel güney sarı çam ağacı ile kaplanmıştır ve yapıları güçlendiren kafes kirişler ve ahşap kirişlerden oluşmaktadır.

Stüdyo, ideal yapı alanını belirlemek için biyologlar ve kıyı ekologları ile görüşmüştür. Amaçları ise, su baskınlarından kaçınmak için yüksek kotlar bulmak ve mevcut doğal çevre üzerinde minimum etkiye sebep olacak yapılar inşa etmekti. Bu doğrultuda projedeki tüm binalar, hasarlı ağaçların bölgeden çıkarılıp, saatte 289 kilometre rüzgar hızına dayanabilecek güçlü ağaç gruplarının dikildiği arazide yer almaktadır.

Haber Kaynağı