Elektrikli Şehir İçi Otobüsü

2016’da ilk kez bir prototipi piyasaya sürdükten sonra, ‘Dancer’ tasarım ekibi tamamen işlevsel ve ultra hafif bir elektrikli şehir otobüsüyle geri döndü. Litvanya merkezli JSC ‘Vejo Projektai’ tarafından yapılan proje, toplu taşımacılığı hem yolcular için çekici hem de çevre dostu hale getirmek için sıfırdan yeniden tasarlıyor.

Dancer, elektrikli otobüs, tam bakım ve kendi yeşil enerji kaynağını içeren bir şehir ulaşım çözümüdür. JSC ‘Vejo Projektai’ tarafından şirket bünyesinde tasarlanan Dancer, sadece 6 dakikalık süper hızlı şarj süresi ile dünyanın en hafif tam boyutlu otobüsü haline geldi. Eğimli yan duvarlar geri dönüştürülmüş PET şişeler kullanılarak yapılırken, yuvarlak dış yüzey ekstra manevra kabiliyeti sağlar.

Beş büyük modülden oluşan otobüs, Klaipeda Üniversitesi ile iş birliği içinde yeni otobüs gövdesi yapım teknolojisi icat edildi. Çeşitli bilimsel projeler sonucunda, yeni bir modüler yapı ve cam elyafı, vinil ester reçinesi ve geri dönüştürülmüş PET köpüğünden yapılan kompozit malzemeden geliştirilmiştir. Modüler yapı konsepti montajı kolaylaştırırken, yeni geliştirilen kompozit malzeme araç gövdesinin ultra hafif, güçlü ve geri dönüşüme hazır olmasını sağlar.

Haber Kaynağı