Geri Dönüştürülebilir Ev

Matthew Barnett Howland, Dido Milne ve Oliver Wilton ile Cork House’u inşa etmek için mantar bloklarını kullandı. Konut, mimarlık endüstrisinin biyolojik çeşitlilik ve sera gazı emisyonları üzerindeki etkisine ve tek kullanımlık malzemelere olan bağımlılığına cevaben tasarlandı. Ahşap bileşenlerle desteklenerek, sürdürülebilir mantar bloklardan inşa edilen konut, gelecekte kolayca sökülebilecek, tekrar kullanılabilecek veya geri dönüştürülebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Cork House, bir dizi inşaat malzemesi, ürün ve uzman alt sistemden oluşan tipik karmaşık, katmanlı bina kabuğundan ziyade, tek adet yenilenebilir malzemeden sağlam duvarlar ve çatı yapma girişimini ifade ediyor. Sistem, katı bir yapı malzemesi oluşturmak için ısıtılan mantar granüllerinden elde edilen mantar bloklarına dayanır. Daha sonra bu bloklar, sağlam katı duvarları inşa etmek için kullanılabilen “lego benzeri” bir modüler kit oluşturmak üzere iç içe geçmiş eklemlerle kesilir.

Keresteyle desteklenen bu sistem, harç veya tutkal ihtiyacını ortadan kaldırır ve eş zamanlı olarak strüktür, yalıtım ve dış yüzey sağlar. Mantar kullanımı ayrıca, tüm inşaat süreci boyunca yayılandan daha fazla karbondioksiti absorbe ettiği, evin tamamlanması sürecini karbon negatif kılar. Ayrıca yeni inşa edilen bir evden % 15 düşük karbon yaşamına sahip olmaya devam edecek.

Haber Kaynağı