Geri Dönüştürülmüş Sokak Mobilyası

Yunanistan sakinleri, The New Raw tarafından kurulan yeni bir laboratuvar ile plastik atıklarını şehirde kullanılacak 3D baskılı mobilyalara dönüştürüyor. Ayrıştırılmış plastiği sokak mobilyalarına dönüştürebilen robotik 3D baskı kolu ile yerel sakinlere plastik atıklar için hem geri dönüşüm tesisi hem de atığın dönüştürüleceği nesneyi seçme olanağı sunuluyor.

Kullanıcılar bir web sitesi aracılığıyla mobilyaları özelleştirip; farklı renk ve işlevler arasında tercih yapabilir ve şehirde görmek istedikleri kamusal alan için seçim yapabilir. Tasarım seçildikten sonra web sitesi, kullanıcıya nesne için ihtiyaç duyulan geri dönüştürülmüş plastik miktarını söyler. Örneğin, kütüphane için gerekli bir tezgah inşa etmek için 90 kilogram geri dönüştürülmüş plastik gerekecektir.

Mobilyalar, doğrudan laboratuvara bağışlanan plastik atıklardan elde edilen gıda ambalajında yaygın olarak kullanılan PP (polipropilen) ve PE (polietilen) plastiklerden yapılır. Bu projeyle Print Your City, atıkları kullanılabilecek nesnelere dönüştürerek, şehir sakinlerini geri dönüşüm sürecine doğrudan dahil etmeyi amaçlıyor.

Haber Kaynağı