Mimaride Yenilikçi Çatı Kullanımı

BMI Group kısa süre önce modern mimarın rolünü yeniden inceleyen ve mimarların günümüz inşaat endüstrisinde etkilerini yeniden kazanmaları için yollar öneren The Architect Effect adlı bir rapor yayımladı. BMI Group, binalara aktif çatılar dahil etme potansiyeli her daim dikkate alınmadığından, çatılardan daha iyi yararlanmanın çözümlerden biri olduğunu ifade ediyor.

Mavi ve yeşil çatılarda geniş deneyime sahip BMI Group, çatılar için çok sayıda yenilikçi kullanım örneği oluşturmaya yardımcı oldu. Bitkileri sulamak veya bina sakinlerine hizmet etmek için kullanılabilecek bir su deposundan oluşan mavi çatı ve kentsel çiftlik olarak da kullanılabilen yeşil çatı, çatıların işlevselliğini arttıran uygulama biçimleridir.

Projeler arasında, bir asma bahçenin eklendiği, Paris’in belediye binası olan Hôtel de Ville bulunmaktadır. Bu bağlamda çatıda yeşilliği sulamak için kullanılacak 1.000 metre karelik bir su rezervuarı oluşturuldu. Çatıya “kentsel ısı adası” etkisini azaltmanın yanı sıra binanın çevresindeki hava kalitesini iyileştirmeye katkıda bulunan unsurların bir uygulaması olarak; bir meyve bahçesi, sebze tarlası ve bir bağ da kurulmuştur.

Haber Kaynağı