No Footprint House

Mimarlık stüdyosu A-01, gelecekteki net sıfır karbonlu evler için prototip olarak “No Footprint House” adlı bir prefabrik konutu hayata geçirdi. Hem tropikal iklim hem de olabildiğince az karbon emisyonu yaratma amacı göz önünde bulundurularak tasarlanan ev, yapay ısıtma veya soğutmaya ihtiyaç duymadan, pasif olarak kontrol edilebilir.

Eğimli duvarlar güneşten koruma sağlarken; çapraz havalandırmaya izin vermek için jaluziler gibi işlev sunan suntalarla çevrilidir. Dış ahşap bölmeler tamamen katlanabilecek şekilde motorludur. No Footprint House, A-01’in neredeyse tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji sağladığını ifade ettiği yerel elektrik ve su şebekesine bağlıyken, paneller enerji tasarrufu amacıyla suyu ısıtmak için kullanılmaktadır.

A-01, makine, banyo, mutfak ve çamaşırhane gibi tüm hizmetleri kat planının ortasına tek bir bağlantı noktası oluşturacak şekilde yerleştirmiştir. Bu, servis hatlarını kısa tutmaya yardımcı olurken; gömülü enerji ve malzeme kullanımı açısından genel tasarrufa da katkı sunmaktadır.

Haber Kaynağı