Heliograf Lamba Tasarımı

Avustralyalı stüdyo Heliograf’ın Light Soy lambaları, tek kullanımlık plastiğin zararlı etkilerinin bir yorumu olarak, suşi dükkanlarında bulunan balık şeklindeki soya sosu şişelerini taklit etmek için tasarlanmıştır. Pipetler ve kahve fincanları vb. diğer tek kullanımlık plastikler gibi küçük, balık şeklindeki paketler de tekrar kullanılamaz ve çoğu zaman katı atık depolama sahalarına bırakılan bir süreç ile sonlanır.

Bu küçük soya sosu kapları üzerinde modellenen Light Soy lambası, tasarımcıların tek kullanımlık plastik konusunu ve çevre üzerindeki etkisini vurgulama yoludur. Heliograf’ın kurucularından Angus Ware, “Bir parça çöp alarak ve önemli ölçüde ölçeklendirerek, küçük şeylerin önemli olduğunu göstermek istiyoruz ve günlük eşyaları nasıl tasarlayacağımız konusunda büyük değişiklikler yapmamız gerekiyor,” dedi.

Heliograf, küçük ayak izine sahip lüks bir ürün geliştirmek için sürdürülebilir tasarım stüdyosu Vert Design ile birlikte çalıştı. Tasarımın ambalajını tamamen plastik içermeyen ve biyobozunur hale getirmek için, ekip polistiren veya plastik yerine şeker kamışı lifi kullanmayı tercih etti. Lamba USB-C şarj edilebilir masa lambası veya sarkıt lamba olarak iki şekilde mevcuttur: Her iki seçenek de dokunmatik kontrollü karartmaya sahip dahili 3000K LED’e sahiptir.

Haber Kaynağı