Invert Gölgeleme Sistemi

Binalar, termobimetalden- sıcaklığa bağlı olarak şekil değiştirebilen akıllı bir malzeme- yapılan Invert gölgeleme sistemi kullanılarak sıfır enerjiyle soğutulabilir. Mimar Doris Sung tasarımı Invert, dekoratif bir panjur/kepenk görünümündedir ancak bir alana giren ışık ve sıcaklığı değiştirmek üzere bünyesindeki metal parçaları kıvrılıp ters dönebilir. Southern California School of Architecture University’de faaliyet gösteren Sung, binaların ısıtma ve soğutma yükünden kaynaklanan fosil yakıt emisyonlarını azaltmaya yardımcı olması umuduyla yıllardır termobimetaller üzerine çalışıyor.

Projede sıcaklık etkisiyle biri diğerinden daha hızlı genişleyen iki metal alaşımdan oluşan çift katmanlı alaşım termobimetalden yararlanılır. Sonuç ise malzemenin eğilip bükülmesidir. Isıtılan metal parçaları eğilip büküldükçe, ışığı hareket ettirir ya da bloke ederler.

Mevcut protoip nikel, manganez, bakır ve demiri birleştiren oval, yaprak-benzeri termobimetal parçalara sahiptir. Parçalar neredeyse folyo gibi incedir ve Sung, hareket ettiklerinde çırpınan kelebekler gibi göründüklerini söylüyor. Invert sisteminde termobimetal parçalar, standart çift camlı pencere içine oturacak şekildedir. Sung, bunun görüşü kısmen gölgelediğini ifade ediyor: “Bu binaların içindeyken, tam bir görüşe sahip olduğunuzu düşünseniz bile, aslında gün boyu güneş gözlüğü takıyor gibi bakıyorsunuz. Invert ile süper yüksek renk spektrumu elde edebilir, görüşün yaklaşık yüzde 70’ini koruyabilir ve doğal, dolaylı gün ışığı elde edebilirsiniz.” diyor.

Haber Kaynağı