K-Briq Yapı Tuğlası

İskoçya girişimi Kenoteq, alev almayan ve yüzde 90 oranında inşaat atığından oluşan, daha sürdürülebilir bir yapı tuğlası olan K-Briq’i piyasaya sürdü. Edinburgh Heriot-Watt Üniversitesi’nde mühendislik profesörü Gabriela Medero tarafından icat edilen K-Briq, üretim prosesinde normal bir tuğladan on kat daha az karbon emisyonu üretiyor.

Medero’ya göre, K-Briq normal bir tuğla görünümünde ve onunla aynı ağırlığa sahiptir. Yapı malzemesi olarak kil tuğla gibi davranır ancak daha iyi yalıtım özellikleri sunar. Kenoteq herhangi bir renkte üretilebilir. Üretim sürecinde enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra tuğlaları yerel olarak üreterek emisyonları azaltır.

Medero, inşaat sektörünün çevresel etkilerini azaltma arzusuyla İskoç Üniversitesi’nde bu ürünü geliştirmek için 10 yıldan fazla zaman harcadı. Medero, “Modern inşaat teknikleri, en büyük karbon emisyon kaynakları arasında yer alan hammaddeleri dikkate almadan kullanırlar. Ürettikleri atık miktarı ise uzun vadede sürdürülebilir değildir.” dedi.

Haber Kaynağı