Karbon Pozitif Prefabrik Ev

Avustralyalı firmalar Clare Cousins Architects ve Sociable Weaver tarafından tasarlanan bu ahşap konut, Avustralya’nın Victoria eyaletinde ’10 Star’ enerji derecesi alan ilk evdir. Karbon pozitif bir akreditasyona sahip Cape Paterson merkezli 10 Star Home, sıfır atık kullanılarak inşa edildi. İnşaat sırasında mimarlar, tesise iletilen ambalajı azaltmak için tedarikçilerle çalıştı ve mümkün olduğunca fazla malzeme geri dönüştürülüp yeniden kullanıldı.

Projede işbirliği yapan Avustralya tasarım ve inşaat şirketi Sociable Weaver, tüm inşaat süresi boyunca sadece üç atık torbasının düzenli depolama sahasına gönderildiğini bildirdi. Kıyı evi mekanik ısıtma veya soğutma gerektirmez ve çapraz havalandırma ve pasif güneş tasarımı sayesinde yıl boyunca konforlu bir iç mekan sıcaklığı sağlar. Enerji tasarrufu sağlayan özellikler arasında, çatıda beş kilovatlık bir fotovoltaik panel, termal kütleyi artıran endüstriyel beton zemin, Orman Koruma Konseyi (FSC) tarafından sertifikalanmış parke ve çift camlı pencereler bulunmaktadır.

Mimarlar zemin, duvar ve tavanlarda doğal sızdırmazlık malzemeleri ve boyaları tercih etmenin yanı sıra organik pamuk yatak ve şilte gibi organik ve sürdürülebilir mobilyalar kullandı. Evde toksik olmayan doğal temizlik ürünleri ve hatta sürdürülebilir bambu diş fırçaları yer alır. Sıfır atık konstrüksiyonu ve düşük enerji kullanımına ek olarak ev, sakinlerini daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına aktif olarak teşvik etmek için tasarlanmıştır. İnşaat sırasında sahada oluşturulan organik atıklar, bahçede aktif bir kompost yığını için kullanıldı ve böylece sakinler kendi yiyeceklerini yetiştirmeye teşvik edildi.

Haber Kaynağı