LEED&WELL Sertifikalı Actiu

Ofis mobilyası üreticisi Actiu’nun genel merkezi, WELL V2 ve LEED Platinum sertifikalarını alarak, dünyada her ikisine de erişen ilk endüstriyel bina oldu. Castalla, Alicante’de bulunan Actiu’nun Teknoloji Parkı olarak adlandırılan merkezi, dünyada WELL V2 sertifikasını alan beşinci kompleks haline geldi. Bu ödül, merkezin sakinlerinin hem içeride hem de dışarıda sağlığını ve refahını sağlamak için nasıl inşa edildiğini akredite eder.

Şirkete göre, ana ofisi şimdi dünyanın en sağlıklı beşinci, Avrupa’nın en sağlıklı ikinci ve İspanya’nın en sağlıklı binası olarak kabul ediliyor. ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED platinum sertifikası, sürdürülebilir mimariyi odağına alırken; WELL V2 ödülü, Teknoloji Parkı’ndaki iç mekanlara ve tesislere odaklanıyor. Aydınlatma koşulları ve sıcaklıktan; çalışma alanlarının düzeni ve çalışanların ruh haline kadar bir dizi farklı öğeyi içerir. İç mekanlar, çalışanların doğal çevreye olan bağlantılarını artırmayı amaçlayan biyofilik tasarım kavramına dayanır. Bunun için ahşap malzeme ve yumuşak renkler kullanılarak; doğadaki paternleri anımsatan bir iç tasarım yapılmıştır.

Ek olarak yağmur suyu çatılardan toplanır ve sulama & endüstriyel kullanım amaçlı depolanır. Bina, WELL sertifikasyon parametrelerine göre hava ve su kalitesini ölçmek için sensörler kullanır. Aktif çalışmayı teşvik etmek için her katta yüksekliği ayarlanabilir masalar kurulmuş olup; bazı istasyonlarda elektronik-yükseklik ayarlı masalar bulunmaktadır.

Haber Kaynağı