Metal Atık & Seramik Sır

Litvanyalı tasarımcı Agne Kucerenkaite, ‘Ignorance is Bliss’ projesinde endüstriyel metal atıkları değerlendirerek, renkli seramik sırlar yarattı. Döngüsel ekonomiyi teşvik etmeyi amaçlayarak, endüstriyel metal atıkların porselen sofra takımları ve seramik karoları renklendirmek için kullanılabilen toz boyalara nasıl dönüştürülebileceğini araştırıyor.

Kucerenkaite, toprak iyileştirme şirketi, Aquaminerals isimli atık su arıtma tesisi de dahil olmak üzere, endüstriyel tesislerden hammadde topladı. Ayrıca bir çinko fabrikası tarafından kirletilmiş, Güney Hollanda’daki bir bölgeden de kaynak sağladı. Metal atıkları, fabrikanın konumuna bağlı olarak çoğunlukla demir, manganez, alüminyum, magnezyum, baryum ve çinko karışımını içeren ‘arıtma çamuru’ biçimindedir. Arıtma çamuru, boya maddesi olarak kullanılmadan önce, sırasıyla kurutma, öğütme ve eleme için bir hazırlık işleminden geçirilir. Kucerenkaite genellikle endüstriyel olarak hazırlanan metal oksitleri kullanmak yerine, bu pigmentleri seramik sır spektrumunu oluşturmak için kullanır.

Pigment konsantrasyonuna ve miktarına bağlı olarak farklı renkler elde edilebilir – örneğin atık pigmentin yüzde 10’u eklenirse, yeşil bir renk oluşur ve yüzde 20 eklendiğinde renk daha kahverengileşir. Farklı metaller de sırları farklı renklendirir, örneğin demir kırmızı, kahverengi ve siyah renk verirken; kobalt mavi, bakır yeşil tonlar oluşturur. Tasarımcı, özellikle inşaat ve moda endüstrilerinin seri üretimine meydan okumak ve döngüsel ekonomiye doğru ilerlemek için bu sektörlerle işbirliği yapmak istiyor.

Haber Kaynağı