Modüler Kompostlaştırıcı

Araştırmalar, her yıl yaklaşık 1,3 milyar ton yiyeceğin düzenli depolama tesislerine bırakıldığını gösteriyor, bu miktar ise toplam gıda üretiminin yaklaşık 1/3’üne denk düşüyor. Gıda israfı ciddi bir sorun teşkil ettiğinden, sıfır atık artık tüm insanlığın hedeflemesi gereken bir husus haline geldi. Gıda israfını azaltmanın bir yolu ise kompostlama yöntemidir. Kompostlama, bitkiler için ekolojik gübreler üretirken, mutfak ve bahçe atıklarını yönetmeye ve azaltmaya da yardımcı olur.

Tasarımcı Adam Szczyrba, kompost yapımını teşvik etmek için modüler bir sistem olan Orre’yi tasarladı. Orre, evlerimizde günlük kullanım için ideal kompakt bir kompost makinesidir hatta bir odadan diğerine kolayca taşınabilir. Temel olarak üç modülden -kompostlama kapları, mantar altlık/destek ve sağlam bir kapak- oluşur.

Kaplar mantar destek üzerine yerleştirilir. Mantar destek, kompostun içine havayı iten ve böylece kompostun oksijenlenmesini sağlayan türbin motoruyla donatılmıştır. Fazla miktarda suyu uzaklaştırmak için oksijen hayati önem taşımaktadır. Ayrıca destek, kompostlama işlemi sırasında üretilen sıvıyı biriktirmek için bir rezervuara ve sıvıyı uzaklaştırmayı sağlayan bir musluğa sahiptir. Hoş olmayan kokuları emmek için karbon filtreli ve birden çok açıklığa sahip olan kapak, ilk kaba yerleştirilmiştir. Böylelikle sıfır atık bir yaşam tarzıyla beraber; doğanın organik seyrini sürdürmesine izin vererek, bitkilerin büyümesini destekleyen gübreler elde etmeniz mümkündür.

Haber Kaynağı