Otonom ZeroCabin

Şili’de multidisipliner bir ekip, bir müşterinin özel ihtiyaçları yanı sıra yerel iklim ve topografyaya duyarlı kendi kendine yeten bir kabin tasarladı. ZeroCabin, kamu hizmetlerini kullanmadan çalışan düşük etkiye sahip, isteğe göre uyarlanabilen bir konut olarak tasarlandı. Kabin, inşaat mühendisliği, fizik, biyoloji, kimya, sürdürülebilir tarım ve iç mimarlık geçmişine sahip altı kişilik bir ekip tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, kabini müşterinin ihtiyaçları ve isteklerine göre özelleştirilebilen bir “parça kiti” olarak tasarladı. Kabin, metal mafsallar ve biyobozunur izolasyonla beraber ahşap yapısal sisteme sahiptir. Dış duvarlar metal kaplama ve ısı yalıtımlı camlara sahiptir. 26 metrekarelik bir alanı kapsayan kabin, tüm temel yaşam gereksinimlerini karşılar. Alt kat, tuvaletin yanı sıra yemek pişirmek, yemek yemek ve dinlenmek için bir alan sunmaktadır. Üst katta ise uyku alanı ve duş bulunmaktadır.

Kabinin su ihtiyacı, havzalarda toplanan ve yerinde arıtılan yağmur suyu ile karşılanmaktadır. Su, bir güneş paneli sistemi veya odunla çalışan bir soba ile ısıtılabilir. Enerji ihtiyacı ise fotovoltaik panellerden karşılanır. Lüer, diğer bölgelerdeki kabinlerin de, iklime ve topografyaya bağlı olarak, mikro su türbinleri gibi güç üreten cihazlar içerebileceğini belirtti. Güney Şili kıyılarında bulunan Chiloé Adası’nda şu anda ikinci bir kabin inşa ediliyor. Özel bir tatil konutu olarak hizmet verecek olan ikinci konut toplam 46 metrekare olacak.

Haber Kaynağı