Passivhaus

Mimarlar Robert Arlt ve Charles MacBride ve Güney Dakota’daki bir grup öğrenci, deneysel bir çalışma olan Passivhaus’u tamamladı. Güney Dakota’da konut binalarının karşılaması gereken eyalet çapında bir enerji kodu olmadığından, projenin inşaat/yapı olanaklarını aydınlatması amaçlanıyor. Ekibe göre, 2.000 metrekarelik ev aynı zamanda tükettiğinden daha fazla enerji üreten ve ürettiği enerjiyi şebekeye satan bölgedeki ilk ev.

Enerji tasarrufu ve çevre dostu detaylar içerisinde; enerji üretmek için çatıya monte edilen fotovoltaik paneller, daha verimli ısı pompalı yerleşik su ısıtıcısı ve dört camlı pencereler yer alır. Ayrıca, enerji kaybını azaltmaya yardımcı olan bir havalandırma sistemi de vardır. Çatı, sıcak havalarda gölgeleme sağlamak için güneye bakan cephedeki açıklıkları kapatacak biçimde tasarlanmıştır ve oluk, termal köprüleme yoluyla ısı kaybını azaltmak için yerleşik hale getirilmiştir.

Evin içindeki tüm duvarlar beyaz, VOC (uçucu organik bileşik) içermeyen boya ile kaplanmıştır. Pencere ve kapı çerçevelerinde sedir ağacı kullanılmıştır. Evin arkasında, ahşap çıtalarla kaplı bir dış avlu, müstakil garaja bağlanır. Ekip, beton ve metalden daha sürdürülebilir olarak kabul edilen lamine ahşaptan yapılmış bir merdiven tasarlamıştır. Konut sakinleri, hava kalitesini ve enerji kullanımını çevrimiçi bir platform aracılığıyla izleyebilir ve ayarlayabilir.

Haber Kaynağı