Platio Güneş Karoları

Budapeşte, Macaristan merkezli bir teknoloji şirketi olan Platio, özel araba yolu için kullanılan yeni güneş karolarının kurulumunu gerçekleştirdi. Platio kurucu ortağı ve mühendis Imre Sziszák şöyle ifade ediyor: “Çatılar güneş enerjisi üretimi için kullanılabilecek tek yüzey değildir, döşeli alanlar da gün boyu güneş radyasyonunu soğurur. Platio’nun yürünebilir güneş panelleri bu yeni temiz enerji kaynağını kullanabilir”.

Sistem, Platio güneş karo/kaplama adı verilen kenetli birimlerinden oluşur. Her bir kaplama, şirketin ürün videosuna göre betondan daha dayanıklı bir ürün için 400 geri dönüştürülmüş PET plastik şişeden yapılmıştır. Karolar 10 ila 30 metrekarelik boyutlarda monte edilebilir ve araba yolları, teraslar, balkonlar ve verandalar için uygundur. Firma tarafından paylaşılan videoya göre 20 metrekarelik bir güneş karosu, ortalama bir hane halkının yıllık enerji tüketimini karşılayabilir.

Güneş karoları siyah, kırmızı, mavi ve yeşil renklerde mevcuttur. Sertleştirilmiş cam karolar güneş hücrelerini korur. Kaymayı önlerler, böylece insanlar üzerinde güvenle yürüyebilir.

Haber Kaynağı