QuenchSea Arıtıcı Cihaz

Londra merkezli bir start-up tarafından geliştirilen QuenchSea, tuzlu suyu temiz içme suyuna dönüştüren taşınabilir, düşük maliyetli bir arıtıcı cihaz geliştirdi. Aparat, sadece insan gücüyle, deniz suyunu tatlı suya dönüştürmek için hidrolik sistem, üçlü bir ön filtrasyon işlemi ve ters osmoz membranını bir araya getirir.

QuenchSea ideal koşullarda, bir saat içinde üç litre su üretebilir. Cihaz, 60 bara kadar basınç oluşturabilen ve ters osmoz membranından deniz suyundaki tuzları uzaklaştıran bir hidrolik sisteme sahiptir. Dahili ultrafiltrasyon ve mikrofiltrasyon sistemi ise askıdaki katı maddeleri, patojenleri, parazitleri ve mikro-plastikleri temizler. Daha sonra adsorpsiyon prosesi ile aktif karbon filtresi, suyun tadının lezzetli, uygun ve kokusunun hoş olmasını sağlar.

Proje sahipleri “QuenchSea öncelikle bir etki yaratmak, küresel olarak temiz suya erişim sağlamak için geliştirildi. Bizim vizyonumuz, önümüzdeki 7 yıl içinde dünyanın su krizini küçük ve büyük ölçekte hafifletmeye yardımcı olmaktır ” biçiminde ekliyor.

Haber Kaynağı