Rainbow Tree

Paris merkezli mimar Vincent Callebaut, Filipinler’deki en büyük adalardan biri olan Cebu’da öncelikli olarak konut olarak kullanılan karma kullanımlı projesini tanıttı. Ahşaptan inşa edilen 32 katlı ve 115 metre uzunluğundaki kule, farklı bitki yaşamı seçeneklerine uyum sağlayabilen yemyeşil balkonlarla tasarlanmıştır. Callebaut, projesini bölgeye özgü renkli bir ağaç olan okaliptüs degluptayı referans alarak “rainbow tree” olarak isimlendirmiştir.

Callebaut’un “rainbow tree” projesi 1200 prefabrik ahşap modülünden oluşan dereceli bir geometrik kümedir. Bu modern yorum, beton veya çelikten çok daha az enerji gerektiren ve sera gazı üretmeyen bir malzeme olan çapraz lamine ahşap (CLT) kullanılarak inşa edilecektir. Kulenin bodrum katında 120 park yeri bulunurken, zemin katta bir restoran, ortak çalışma alanı, lobi ve park halindeki bisikletler için bir alan yer alacaktır. İkinci kat, elektrikli taşıtlar için 160 adet park alanı sunar. Yedinci ve sekizinci katlarda ise havuz, spa ve fitness merkezi bulunmaktadır.

Çatıda 1650 metrekarelik fotovoltaik panel ve termal kollektörler bulunmaktadır. Son olarak, manyetik levitasyon ile 16 eksenel rüzgar türbini çiftliği, gürültü kirliliği olmaksızın, elektrik üretir. Kuleye ekilen 30.000 bitki, çalı ve ağaç ile atmosferden 150 ton karbondioksit uzaklaştırılacağı tahmin ediliyor.

Haber Kaynağı