Şebeke Dışı Prefabrik Konut

2017 yılında San Diego’da kurulduğundan beri prefabrik ev yapım hizmeti sunan Kaliforniya merkezli şirket Dvele, kısa süre önce güneş panelleriyle donatılmış prefabrik, şebekeden bağımsız birçok ev tasarladı. Dvele’e göre, evler “iklim değişikliği ve elektrik şebekesinin esnekliğini ele alan bir çözüm” olarak hizmet etmeyi amaçlıyor. Dvele -küçük bir evden dört yatak odalı bir eve kadar- 11 konut tasarımı sunuyor.

Tüm sistemler elektrikle çalışır ve yeni tasarımlar, yılda en az 6.400 kilowatt saat enerji üretebilen 28 güneş paneli ile birlikte gelir. Hemen kullanılmayan enerji bir bataryada depolanabilir. Dvele evinin bir diğer önemli özelliği de yüksek performanslı bina kabuğudur. İskelet sistemi, iki x altı feet (61×183 santimetre) ölçülerinde fırınlanmış ahşap dikmelerden oluşur. Kompozit ahşap kafes sistemler zemin ve tavan yapısını oluşturur. Şirket, çatı için genellikle SIP (Structural Insulated Panels) olarak adlandırılan yapısal yalıtımlı paneller kullanır. Dış cephe kaplaması ise için çeşitli seçenekler mevcuttur; oluklu metal paneller ve oluklu ahşap kaplama gibi.

Evlerde indüksiyonlu ocak ve elektrikli sıcak su ısıtıcıları gibi enerji tasarruflu cihazlar bulunmaktadır. Diğer özellikler ise çok bölmeli pencereler, nemi tespit etmek için duvar içi monitörler ve hava ve su filtreleme sistemleridir. İnşaat atıklarının ve öngörülemeyen gecikmelerin azaltılmasına yardımcı olmak için, binalar bir dökümhanede üretilen ve daha sonra sahaya taşınan modüllerden oluşur. Modülleri önceden inşa edilmiş temele sabitlemek için bir vinç kullanılır – 24 saatten az süren bir işlemdir. Şirket, genel hedefinin “ev sahiplerine enerji bağımsızlığı” getirmek ve iklim krizi çağında konut çözümleri sunmak olduğunu ifade ediyor.

Haber Kaynağı