Ses Dalgalarını Kullanan Çamaşır Makinesi

Dünya okyanusları şu anda sadece büyük plastik atıklardan değil, küçük mikroplastiklerden de- yıkandıkları sırada sentetik kumaşlardan ayrışan lifler gibi- tehdit altındadır. Yeni sistem, bu lifleri kaynağında yakalamaya yardımcı olmak için ses dalgalarını kullanır.

Bilim insanları halihazırda mikroplastik lifleri çamaşır makinelerindeki atık sudan uzaklaştırmaya yardımcı olan filtreler geliştirdiler. Bu tür filtrelerin genellikle temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekir ancak gözenekleri, küçük liflerin geçişine izin verir. Bu kısıtlamalar göz önünde bulundurularak; Japonya Shinshu Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Bulk Acoustic Wave (BAW) sistemini tasarladılar.

Üç ayrı kanala ayrılan sistem, merkezi mikroplastik-fiber yüklü atık su akışı ile başlar. Çatallanma noktasının hemen yukarısında, merkezi akışın her iki tarafından akustik dalgalar uygulamak için pizoelektrik cihaz kullanılır ve daimi akustik dalga yaratılır. Lifler bu dalga içinde toplanır ve ardından orta kanaldan aşağı taşınır – temiz, plastik içermeyen su iki yan kanaldan akar. Laboratuvar testlerinde, BAW kurulumunun PET’lerin (polietilen tereftalat) yüzde 95’ini ve naylon 6’nın yüzde 99’unu yakaladığı tespit edildi.

Haber Kaynağı