Solar Center

Solar Center

[text]


Solar Center
Türkiye’nin ilk güneş enerjili eğitim merkezinin inşaatına bu sene başlamayı hedefliyoruz. İzmir’de tüm enerji ihtiyacını güneşten sağlayan, şebeke hattına bağlı olmayan ekolojik bir eğitim merkezi inşaa ediyoruz.

Kapılarını temiz enerji konusunda çalışma yapan startup firmalara da açacak olan SolarCenter, hem İzmir’in bu konuda simgesel bir yapısı olacak hem de güneş enerjisi dostları için doğal bir buluşma noktası olacak.

Düzenli olarak hayata geçirilecek eğitimlerle hem vatandaşlara profesyonel seviyede bilgilendirme, hem de ilkokul-ortaokul-lise ve üniversite öğrencilerine farkındalık yaratma çalışmaları yapılacak.

Binanın elektrik ihtiyacı Türkiye’de ilk defa özel tasarlanmış güneş enerjili kiremitlerden, yüksek verimli özel monokristal güneş panellerinden ve yarı ışık geçirgenliğine sahip polikristal güneş panellerinden sağlanacak. Aynı zamanda, bahçeye kurulacak 2 adet çift eksenli takip sistemi ile SolarCenter’in ihtiyacı olan tüm elektrik güneşten sağlanacak. Dünyanın en büyük üreticilerinin desteği ile kurulacak özel elektrik depolama sistemi ve Türk yazılımcılarının geliştirdiği yönetim paneli ile güneş elektriği depolanacak.

Bina bahçesinde başta İzmir ve Ege bölgesi olmak üzere büyük potansiyele sahip güneş enerjili aydınlatma, solar şemsiye ve masalar, tek ve çift eksenli takip sistemleri, solar sera, güneş enerjili sulama gibi çok farklı kullanım alanları uygulamalı olarak gösterilecek.

SolarCenter’in tüm iç ve dış aydınlatması özel LED ampullerle yapılacak, A+++ sınıfı beyaz eşya ve iklimlendirme ekipmanları ile elektrik tüketimi minimize edilecek. Hafif çelik-cam ve ahşabın estetik birlikteliğini gösterecek konstrüksiyon deprem ve diğer doğal felaketlere karşı da son derece dayanıklı olacak.

SolarCenter’in temel amaçlarından biri de hem yurtiçinden hem de yurtdışından İzmir’e yatırım çekmek ve daha çok güneş enerjisi oyuncusunun bölgede kalıcı yatırım yapmasını ve şirket kurmasını sağlamak olacak.

Binanın bitmesinden sonra Solarbaba ekibi de artık çalışmalarını İzmir’den ve bu binadan sürdürecek; aylık 4.5 milyon okuyucusuna ve 100 değerli sektörel üyesine daha da güçlü bir şekilde hizmet vermeye devam edecek.

[/text]