Studio MK27 Prefabrik Konut

São Paulo merkezli Studio MK27, Brezilya’nın Rio de Janeiro ve Sao Paulo şehirleri arasındaki bir tarım alanında yer alan, deniz seviyesinden 1.500 metre yükseklikte bulunan uzak bir bölgeye Catuçaba isimli şebeke dışı bir konut inşa etti. İnce dikmeler üzerinde yükselen rezidans, Orman Yönetim Konseyi’nden (Forest Stewardship Council) sertifika alan ahşaptan prefabrik hale getirildi. Geniş bir ahşap güverte, ev için bir platform oluşturur ve güvertenin her iki ucundaki iki kerpiç duvar iskeleti tamamlar.

Yerden tavana camlama, kuzey ve güney teraslara açılır ve yaşam alanlarını dışarıya taşır. Camlar, ışığı düzensiz hatlarından filtreleyen okaliptüs dallarından yapılmış panellerle kaplıdır. Mimarlar çatıyı yeşilliklerle kaplayıp, doğal çevresine entegre etmiştir. Yaşam alanları açık ve ahşap yüzeylerden oluşur.

Catuçaba şebekeden bağımsız çalışır, çatıdaki güneş panelleri ve yakındaki bir rüzgar türbini,yapının altındaki bataryalarda depolanabilen elektriği üretir. Yağmur suyunu toplamak ve atık suyu arıtmak için entegre sistemler bahçeyi sulamaya yardımcı olur. Brezilyalı mimar Marcio Kogan tarafından kurulan Studio MK27 tasarımı sürdürülebilir ahşap ev, Brezilya’da Yeşil Bina Konseyi’nden Platin sertifikası alan ilk bina.

Haber Kaynağı