Sürdürülebilir EV Şarj İstasyonu

Danimarka merkezli mimarlık stüdyosu COBE, İskandinavya’da elektrikli araçlar için bir dizi sürdürülebilir şarj istasyonu tasarladı – ilki Danimarka’nın Fredericia şehrinde E20 otoyolu boyunca inşa edildi. Tasarım, E.ON Drive ve Clever batarya çözümleri aracılığıyla elektrikli araçlar (EV) için ultra şarj hızı sunarken, COBE ayrıca sürücülerin zihinsel ve fiziksel olarak dinlenebilecekleri rahatlatıcı bir yeşil alan yaratmak istedi.

İstasyon tasarımı, biyolojik çeşitliliği artırmak için Danimarka Doğa Koruma Derneği ile iş birliği içinde seçilen ağaçlar, otlar ve diğer bitkilerle doludur. Yolcular, güneş panelleri ile donatılmış sertifikalı ahşap ve beton gölgeliğin altında dinlenebilir. Geometrik tasarım hafif ve organik bir görünüme sahiptir ve modüler yapısı ‘istasyon korusu’ oluşturmak için birden fazla yapının birleştirilebileceği anlamına gelir.

COBE mimarı ve kurucusu Dan Stubbergaard, “Enerji ve teknoloji yeşildir, bu yüzden mimari, konsept ve malzemelere de bunu yansıtmak istedik. Otoyolda temiz ve sakin bir ortamla beraber farkındalık sunan, sürdürülebilir malzemelerden bir şarj istasyonu tasarladık. Bu, türünün ilk örneği ve yakında İskandinav otoyollarında 48 COBE tasarımlı şarj istasyonu ağı olacak – Danimarka, Norveç ve İsveç’teki ana şehirleri birbirine bağlayacak” diyor.

Haber Kaynağı