Sürdürülebilir Toplum Merkezi

Avustralyalı K20 Mimarlık, Victoria, Melbourne’un bir banliyösü olan Bayswater’da bir toplum merkezi tasarlamak üzere görevlendirildi. Cevaben, firma geri dönüştürülmüş malzemelerden yararlanan, güneş enerjisi ve yağmur suyu toplama sistemlerine sahip, etkileyici derecede sürdürülebilir bir bina teslim etti. Bina, iki U şekilli yapıya sahiptir ve yerel bir atık toplama tesisinden gelen tuğla ile tamamlandı. Ayrıca tavan kaplamaları için geri kazanılmış kereste, bölgede kesilen ağaçlardan alınan doğal kereste kütükleri ve taş da bulunmaktadır.

Bayswater Early Years Hub’ın çatısı, bir dizi bataryaya bağlanan güneş panelleriyle kaplıdır. Yılın büyük bir bölümünde şebekeden bağımsız çalışacak şekilde tasarlanmıştır ancak hava şartlarına bağlı olarak, yılda yaklaşık iki hafta kullanılması beklenen şebeke tabanlı bir bağlantı vardır. Ayrıca, yağmur suyu toplama sistemi su depolama tanklarına bağlanır ve tuvalet sifonu, çamaşırhane hizmetleri ve sulama için kullanılır. Tüketilen enerji miktarını takip etmek için izleme sistemleri de kurulmuştur.

Proje, Knox Şehir Konseyi’ne düşük işletme ve bakım maliyetleriyle ekonomik sürdürülebilirlik sağlıyor ve 100 yılı aşkın bir bina yaşam döngüsü ve sağlık ve refah için gelişmiş ekoloji elde etme nihai amacına sahiptir.

Haber Kaynağı