Sürdürülebilir Yapı Tuğlası

Hindistan merkezli firma Rhino Machines, dökümhane tozu/kum atıklarının (% 80) ve karışık plastik atıkların (% 20) geri dönüştürülmesinden oluşan sürdürülebilir bir yapı tuğlası olan “silika plastik blok”u (SPB) piyasaya sürdü. Proje, mimarlık firması r + d stüdyosunun araştırma kanadı olan r + d laboratuvarlarıyla iş birliği içinde tamamlandı.

Silika-plastik blok projesi, döküm fabrikasında kum ıslah tesisinden sıfır atık üretme ilkesiyle başladı. Kurum içi AR-GE ekibi daha fazla araştırmayla kum/döküm tozunu plastikle yapıştırma olasılığını deneyimledi ve bağlayıcı ajan olarak plastiği kullanarak, karıştırma ve sonraki sertleştirme sırasında su ihtiyacını tamamen ortadan kaldırdı. Bloklar kalıplama işleminden geçirilip; soğuduktan sonra doğrudan kullanım aşamasına gelmektedir.

SPB’lerin normal kırmızı kil tuğlalardan 2.5 kat daha dayanıklı olduğu tespit edilirken, % 80 daha az doğal kaynak kullanımı ile döküm tozunun yaklaşık % 70 ile 80’ine ihtiyacı vardır. 4 ay boyunca temiz plastik sağlamak için hastaneler, dernekler, bireyler, sosyal organizasyonlar ve yerel belediye gibi çeşitli endüstrilere ulaşıldı. Toplamda, döküm endüstrisinden altı ton plastik atık ve on altı ton toz ve kum toplanarak geri dönüştürülmeye hazır hale getirildi. SPB atıktan imal edildiği için, üretim maliyeti yaygın olarak bulunan kırmızı kil tuğlası veya CMU (beton duvar ünitesi) ile kolayca rekabet edebilir.

Haber Kaynağı